Monday, Oct 24th

Ostania aktualizacja:11:14:41 AM GMT

Jesteś tutaj: Ścinawa Z życia miasta Rozmowa z Prezesem OSP w Ścinawie Pawłem Świerżewskim

Rozmowa z Prezesem OSP w Ścinawie Pawłem Świerżewskim

Email Drukuj PDF

Od ilu lat działa w Ścinawie  OSP, a od kiedy jest Pan prezesem OSP w Ścinawie?
P.Ś.: Jednostka OSP w Ścinawie została założona w 1946 r. Decyzją Komendanta Głównego PSP w 1995 r. OSP Ścinawa została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
Prezesem jestem od 4 lat.

Co sądzi Pan o liczbie strażaków w Ochotniczej Straży Pożarnej?
P.Ś.: W chwili obecnej  jednostka liczy dwudziestu pięciu  członków, w tym osiemnastu druhów tworzy Jednostkę Operacyjno -Techniczną. Druhowie posiadają odpowiednie kwalifikacje do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Strażaków jest stanowczo za mało  na taką miejscowość jak Ścinawa. Brak zainteresowania ze strony młodzieży.

Czy ich liczba przybywa czy nie?
P.Ś.: Od kiedy zostałem Prezesem liczba strażaków wzrosła bo było ich  18 osób.
Najbardziej skuteczną formą pozyskania  jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która przy jednostce działa.

Jakim sprzętem dysponuje jednostka?
P.Ś.: Jednostka  zaliczana jest do kategorii S-3 i posiada na wyposażeniu jeden lekki i dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze typu GLM marki Żuk, GBA 2,5/16 marki Star 244,GBA 2,5/27 marki Mercedes-Benz Atego, który jest włączony do Kompanii Gaśniczej „Polkowice” Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego. OSP w Ścinawie posiada profesjonalne wyposażenie sprzętowe tj. trzy pilarki do drewna, piłę do stali i betonu, dwa komplety sprzętu do ratownictwa technicznego, poduszki pneumatyczne wysokiego ciśnienia  niskiego podnoszenia, ponton z twardym dnem i zabudowanym silnikiem, zestaw do ratownictwa medycznego PSP-R1, cztery komplety sprzętu ochrony dróg oddechowych, dwa agregaty prądotwórcze, motopompy a także uzbrojenie osobiste strażaków.
W związku z tym , iż posiadamy specjalistyczny sprzęt to jednostka często uczestniczy w skomplikowanych akcjach.

Jakie zmiany zaszły w ciągu 6 lat?
P.Ś.: W ciągu 6 lat bardzo dużo się zmieniło. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż  w 2011 roku dostaliśmy nowy samochód z czego  bardzo się cieszymy. Zmodernizowano budynek remizy (nowa brama wjazdowa). Własnymi siłami wyremontowano szatnię dla strażaków, dyżurkę i część warsztatową. Zakupiono profesjonalny sprzęt. Bardzo dziękujemy  za wszystko co w najbliższym czasie otrzymaliśmy.

Czy OSP bierze udział w imprezach dla społeczeństwa?
P.Ś.: OSP bierze bardzo chętnie  czynny udział  poprzez zabezpieczenie wszystkich imprez na terenie Ścinawy tj. Dni Ścinawy, Dożynki, Bluess nad Odrą, Flis Odrzański  oraz  na Festynach  Wiejskich. Uczestniczą również  w uroczystościach państwowych i kościelnych.

Czy Straż musiała dużo interweniować?
P.Ś.: Teren działania jednostki obejmuje  miasto Ścinawa  oraz dziewiętnaście miejscowości. Jednostka położona jest w pobliżu dużych szlaków komunikacyjnych ( drogi wojewódzkie, linii kolejowych oraz rzeki Odry. Jednostka OSP w Ścinawie podejmowała około 80 pożarów. Największymi  akcjami w których jednostka brała udział była pomoc w gaszeniu pożaru lasów w  Kuźni Raciborskiej, powódź 1997, powódź w 2010 r. oraz w  pożarach kotłowni przy Szkole Podstawowej Nr 3.

Dziękuję Panu za rozmowę